Σάββατο 24 Μαΐου 2008

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΜΑΡΟΥΣΙ (O-1) 60-67

Το Μαρούσι έκανε το πρώτο βήμα για την έξοδο στην Ευρωλίγκα, παρότι είχε πολλά προβλήματα στον αγώνα. Βρέθηκε να χάνει με 28-12, έπαιζε χωρίς τον Μιλισάβλιεβιτς, έχασε με διάστρεμμα τον Χαραλαμπίδη, αλλά με δύο σερί 12-0 και 13-0 επέστρεψε στο ματς και δείχνοντας χαρακτήρα στο τέλος, πήρε την τεράστια εκτός έδρας νίκη που χρειαζόταν. Πλέον, αν προστατεύσει την έδρα του, θα βγει στην Ευρωλίγκα.

Για τους μεγάλους νικητές, ο Κώστας Καϊμακόγλου είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Μπάκιτς είχε 8 πόντους, ο Μαυροειδής 9 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Χαραλαμπίδης άλλους 9 πόντους. Το Μαρούσι εκμεταλλεύτηκε τις βολές του (12/14), ήταν εύστοχο στα δίποντα (17/32) και είχε τον Σούλη Μαρκόπουλο σε εκπληκτική μέρα, να κλέβει την παράσταση στον πάγκο και να κερδίζει κατά κράτος τον αντίπαλό του.

Από τον Πανιώνιο, ο Λόνι Μπάξτερ είχε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά με 4/10 βολές, ο Μπραντ Νιούλι είχε 13 πόντους, ενώ ο Σάκοτα είχε 10 πόντους με 3/4 τρίποντα. Ο Ζορόσκι είχε 1/7 δίποντα και 0/3 τρίποντα, ο Καλαμπόκης είχε 4/10 δίποντα και 0/2 τρίποντα με τον Πανιώνιο να έχει 10/25 βολές, 16/37 δίποντα και 6/19 τρίποντα.

Ο αγώνας

Ο Καλαμπόκης άνοιξε το σκορ με δύσκολο σουτ, ενώ ο Σάκοτα έκανε το 5-0 με τρίποντο. Καλαμπόκης και Μπάξτερ έγραψαν το 9-2, ενώ ο Καλαμπόκης με ωραία ενέργεια έκανε το 11-2, όμως είχε πατήσει γραμμή και δεν το είδαν οι διαιτητές. Η διαφορά πήρε διψήφια τιμή με τον Μπάξτερ (13-2), για να μειώσει ο Καϊμακόγλου με καλάθι και φάουλ και να γράψει ο Μπράιαντ το 13-7. Μπάξτερ και Κένταλ σκόραραν για το 19-7, το Μαρούσι μείωσε σε 20-12, αλλά το τρίποντο του Τσάπιν ανέβασε και πάλι τον πήχη της διαφοράς για το 23-12 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο, με τον Νιούλι και τον Μπάξτερ να ανεβάζουν τη διαφορά στους 16 πόντους (28-12). Καϊμακόγλου και Γλυνιαδάκης έκαναν το 28-16, με τη διαφορά να μένει πάνω από τους 10 πόντους μέχρι 4 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου (31-18). Ο Καϊμακόγλου κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ και με δύο βολές μείωσε σε 31-20, αλλά το Μαρούσι έχασε την επίθεση και ο Νιούλι έγραψε το 33-20. Το Μαρούσι αφυπνίστηκε και με τον Χαραλαμπίδη έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους, ενώ ο Καϊμακόγλου έφτασε το σερί στο 0-6 για το 33-26. Στο τέλος του ημιχρόνου, ο Χαραλαμπίδης με τρίποντο έκανε το 33-29, πλησιάζοντας μετά από σερί 0-9.

Το δεύτερο μέρος

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Μπάκιτς να πετυχαίνει τρίποντο για να μειώσει στον πόντο (σερί 0-12). Το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο του Μπάκιτς ισοφάρισε τον αγώνα σε 35-35 για να ολοκληρώσει την τρομερή επιστροφή του Αμαρουσίου. Ο Νιόυλι πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το προβάδισμα του Πανιωνίου με 41-35. Ο Μπράιαντ σκόραρε 4 πόντους για να μειώσει και πάλι, ενώ ο Μαυροειδής ισοφάρισε. Από το αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε ο Χαραλαμπίδης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ενώ το τρίποντο του Καϊμακόγλου διαμόρφωσε το 41-46 για το σερί 0-11 του Αμαρουσίου. Ο Γλυνιαδάκης έκανε το 41-48 (σερί 0-13) για να μειώσει ο Πανιώνιος με βολές στο τέλος της περιόδου.

Στην αρχή της τελευταίας περιόδου, ο Γεωργαλής μείωσε σε 45-48, αλλά γρήγορα απάντησε ο Μπράιαντ. Με τρίποντο του Σάκοτα ο Πανιώνιος επέστρεψε μειώνοντας στον πόντο, αλλά αμέσως ο Μπουντούρης είχε τη λύση γράφοντας δικό του τρίποντο. Δεύτερο τρίποντο του Σάκοτα μείωσε σε 52-55, ενώ ο Μπάξτερ έγραψε το 54-55. Ο Μπάξτερ ισοφάρισε με μία βολή, όμως ο Καϊμακόγλου με λιγότερα από 3 λεπτά να απομένουν σκόραρε για τρεις πόντους. Ο Καλαμπόκης έριξε τη διαφορά στον πόντο, αλλά ο Μπουντούρης πέτυχε νέο τρίποντο για το 57-61. Το Μαρούσι κράτησε το προβάδισμα, έκανε το 60-67 με 4 πόντους του Καϊμακόγλου και καθάρισε τον αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 33-29, 43-48, 60-67.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ
(Μάρκοβιτς): Ξανθόπουλος, Τσάπιν 3 (1), Ζορόσκι 3, Γεωργαλής 3, Σάκοτα 10 (3), Καλαμπόκης 8, Νιούλι 13 (2), Μπάξτερ 16, Κένταλ 3, Γιαννούλης 1.

ΜΑΡΟΥΣΙ (Μαρκόπουλος): Στίβενσον 6, Νοέας, Χαραλαμπίδης 9 (1), Μπουντούρης 6 (2), Τζάζβιν, Μπράαντ 8, Μαυροειδής 9, Κογιαντίνοβιτς, Μπάκιτς 8 (2), Γλυνιαδάκης 4, Καϊμακόγλου 17 (2).

ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΡΩΤΑΓΟΝΙΣΤΩΝ
Μετά το ματς, ο Σούλης Μαρκόπουλος είπε: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για το πάθος που είχαν παρά την κούραση και τα προβλήματα. Ο Πανιώνιος είναι γρήγορη ομάδα και με γεμάτο ρόστερ και πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και στη συνέχεια. Κάναμε λάθη στην επίθεση και όχι στην άμυνα, καθώς χάσαμε πολλά εύκολα καλάθια. Συνεχίσαμε με ζώνη γιατί δεν είχαμε φρεσκάδα».

Ο Νέναντ Μάρκοβιτς τόνισε από την πλευρά του: «Συγχαρητήρια στο Μαρούσι, γιατί είναι μια ομάδα με καλούς παίκτες και προπονητές. Κινδύνεψε να υποβιβαστεί, αλλά έκανε έναν εκπληκτικό δεύτερο γύρο και πλέον δεν έχει τίποτα να χάσει. Εμείς ξεκινήσαμε καλά, αλλά στη συνέχεια κολλήσαμε στη ζώνη. Χάσαμε 15 βολές, πολλά λέι απ και δεν πασάραμε σωστά. Η κρισιμότητα του αγώνα μάς επηρέασε. Πρέπει να παίξουμε σκληρά. Δεν έχουμε πολλούς παίκτες με μεγάλη εμπειρία, αλλά δεν περίμενα να χάσουμε τόσες βολές. Είμαι αισιόδοξος για τη συνέχεια και πιστεύω στην ομάδα. Ένα παιχνίδι ήταν και τώρα πάμε να πάρουμε πίσω το πλεονέκτημα έδρας».

Ο Κώστας Καϊμακόγλου ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής: «Η χημεία και το ομαδικό πνεύμα μάς δικαίωσαν και πάλι, παρά τα προβλήματα που είχαμε. Αφιερώνω τη νίκη στον κύριο Βωβό, που είναι κοντά μας, είτε πάει καλά η ομάδα, είτε όχι. Το επόμενο ματς είναι πολύ δύσκολο, γιατί ο Πανιώνιος είναι πολύ καλή ομάδα. Σε ό,τι αφορά την ανανεώσή μου, από τη στιγμή που δεν θα πήγαινα σε μια μεγαλύτερη ομάδα, γιατί να έφευγα. Το Μαρούσι μετά τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό είναι η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα».